האם הבית שלך צריך גלאי עשן? שאלה מצוינת. על מנת להעריך אותה, כדאי להבין מה הם היתרונות והחסרונות של גלאי עשן שכאלה. לאחר שהתוודענו ליתרונות ולחסרונות, אפשר להגיע מתוך מקום מיודע ומושכל.

מה תפקידם של גלאי עשן?

גלאי עשן הינם מכשירים די פשוטים, המגיעים עם שתי פונקציות עיקריות:

  1. גילוי עשן
  2. יכולת התראה לגבי הימצאותו של עשן בסביבה

מה הם היתרונות של גלאי עשן?

יש לא מעט יתרונות בגלאי עשן. יש אפילו יותר יתרונות בגלאי עשן שלא מצריכים בדיקה ותחזוקה מתמידה. למעשה, ישנם גלאי עשן אשר ממשיכים לעבוד גם מבלי תלות בסוללות. כאשר היתרון העיקרי בכך – הוא שאין צורך לבדוק מדי תקופה את מצב הסוללות ולהחליפן. זה היתרון המרכזי של גלאי עשן המחוברים בכבלים למקור מתח חשמלי, אשר מזין אותם באנרגיה חשמלית המשויכת למבנה. על כן, אין צורך לבדוק סוללות, או לוודא כי הסוללה לא נגמרת בין בדיקת תחזוקה אחת למשנה. ובכך, גלאי עשן יכולים להמשיך לעשות את תפקידם למשך זמן.

במקרים מסוימים, יכול להיות שנרצה להתקין מספר גלאי עשן שונים ולפרוס אותם באופן מסודר במרחב. ובכך נוכל לכסות שטח רכב יותר – בייחוד אם יש מגדל משרדים נרחב, או פשוט שטח נרחב לכסות. בכך שנעשה זאת, נוכל לייצר שטח רגיש במיוחד, מלא בחיישני עשן שיכול להתריע במהירות האור. או שמא, במהירות העשן וההפעלה האלקטרונית שתגיע לאחר גילויו על ידי המכשיר.

מה היתרון של התקנת מספר מרובה של גלאי עשן?

יתרה מכך, כשאנחנו מתקינים מערכת של גלאי עשן, אנחנו מציידים מבנה נתון בגלאים נפרדים, אשר מתקשרים ביניהם בקשר רדיו – או בכל תקשורת אלחוטית / חוטית מתאימה אחרת. ובכך, אם חיישן אחד מגלה עשן ומתחיל לצלצל, ניתן להפעיל את כל הגלאים הרלוונטיים גם במקומות אחרים במבנה. מה שיכול להוות דרך נפלאה לארגן פינוי המוני. או לפחות התראה גלובלית במבנה נתון.

דגשים לבחירת גלאי עשן?

כשאנחנו בוחרים גלאי עשן, אנחנו רוצים לבחור כאלה שאכן ניתן לסמוך עליהם. שניתן לדעת שהם יעשו את תפקידם, יצלצלו ברגע הנכון ואכן יהיו רגישים דיו לעשן. לא רק שעליהם לעבוד ברגע המתאים – דהיינו, אם הם עובדים עם סוללות יש לוודא פעולתם התקינה מעת לעת, עליהם לעשות זאת נאמנה ולקלוט תופעות עשן בזמנן הנכון.

מה לגבי התקנת גלאי עשן?

בין היתר, ניתן לוודא כי גלאי עשן יעבדו כמו שצריך – לא רק כדרך בחירת סוג נכון עבורם, אלא גם כדרך התקנה נכונה של גלאי עשן. כי גם אם קונים את הסוג הנכון והמתאים, יש לוודא התקנה מתאימה וטובה להם, על מנת שאלו יעשו תפקידם בכל עת, מתוקף כך שהותקנו נכונה.

מאמרים מומלצים